Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

AKTUALNOŚCI:

XIX Festiwal Kolęd i Pastorałek - Żegocin 2018

Utworzono dnia 10.12.2017

 

TRANSMISJA W RADIU RODZINA

23.01.2018 (wtorek), ok. godz. 16.30 na antenie Radia Rodzina zaprezentowane będą fragmenty Koncertu Laureatów
XIX Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żegocinie:

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/xix-festiwal-koled-i-pastoralek-w-zegoci

 

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania relacji!

 

czytaj dalej na temat: XIX Festiwal Kolęd i Pastorałek - Żegocin 2018

RADOŚĆ NIEPODLEGŁOŚCI - patriotyczne śpiewanie

Utworzono dnia 30.10.2017 

11 listopada w Ośrodku Kultury w Żegocinie  odbyła się uroczystość RADOŚĆ NIEPODLEGŁOŚCI – patriotyczne śpiewanie z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości.  Pierwszą cześć stanowił program artystyczny w którym wystąpili podopieczni Ośrodka Kultury w Żegocinie: Chór Cantare, soliści - Kornelia Krysińska, Agnieszka Wojcieszak i Katarzyna Zawada. Po raz drugi w progach żegocińskeigo Ośrodka Kultury goszczono liczne grono Przyjaciół z Poznania, którzy przygotowali niespodziankę dla wszystkich uiczestników przywożąc renomowane rogale marcińskie ze stolicy Wielkopolski. Główną atrakcją wieczoru było śpiewanie niemal 30 pieśni patriotycznych przy akompaniamencie fortepianu. Śpiewy prowadzili zarazem członkowie Chóru, jak i chętni uczestnicy  patriotycznej biesiady.
Organizatorem uroczystości był Ośrodek Kultury w Żegocinie oraz  Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin.

czytaj dalej na temat: RADOŚĆ NIEPODLEGŁOŚCI - patriotyczne śpiewanie

Uroczystość upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz 110-lecia Kółka Włościanek w Żegocinie

Utworzono dnia 07.09.2017

 

15 października br. w Żegocinie odbyła się uroczytość Upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz 110-lecia  Kółka Włościanek w Żegocinie.

Organizację tę założyła w 1907r. Teofila z Woronieckich (herbu Korybut) Chłapowska. Aktualnie na jej czele stoi Daniela Królak, która członkinią Kółka jest już ponad 50 lat.
Włościanki aktywnie włączają się w organizację imprez odbywających się w Żegocinie, jak i na terenie gminy Czermin oraz powiatu pleszewskiego. Biorą udział w rozmaitych konkursach kulinarnych. Za swą działalność otrzymały wyjątkową nagrodę - Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wręczył paniom medal im. dra Aleksandra hr. Szembeka. Jest to docenienie działalności na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. 

Uroczystość była także okazją do upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz miejscowości. Zainaugurowała ją Msza Św. w intencji Teofili i Józefa Chłapowskich, zmarłych fundatorów i dobrodziejów sanktuarium. Liturgię sprawowali ks. kan. Tadeusz Pietrzak, ks. Krzysztof Domagalski, którzy wywodzą się z żegocińskiej parafii oraz proboszcz Sanktuarium  - ks.kan. Marek Kozica. Gośćmi honorowymi byli potomkowie Rodu Chłapowskich – Maria Chłapowska Naskalska (z Krakowa), Piotr Chłapowski z Londynu i prof.Krzysztof Chłapowski z Warszawy.

Po zakończeniu nabożeństwa w wykonaniu chóru Cantare zabrzmiał „Hymn Włościanek”. Słowo wstępne wygłosił prof. Krzysztof Chłapowski. Wspaniałą lekcję historii w formie prelekcji „Zapomniani Bohaterowie, zapomniane początki” zaprezentował  dr Emilian Prałat. Podczas uroczystości mieszkańcy mogli wysłuchać również zespołów działających w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Agnieszka Wojcieszak rozpoczęła program artystyczny pieśnią “Żegocińska Śnieżna Pani” do słów Andrzeja Zmyślonego. Muzykę klasyczną wykonał  Zespół Salonowy, zaś dzieci z zespołu Wiolinki zaśpiewały piosenki religijne do Śnieżnej Pani. Z recitalem kantatowo-oratoryjnym wystąpiła sopranistka Katarzyna Zawada (studentka AM Poznań). Chór „Cantare” uświetnił swoim śpiewem uroczystą Mszę Świętą wykonując  m.in.: “Bogurodzicę”, czy Ave verum corpus” Mozarta.

Uroczystość w kościele zakończyła procesja do grobu Teofilii i Józefa Chłapowskich. Daniela Królak - przewodnicząca Kółka Włościanek wraz z Romualdą Kempińską – członkinią Kółka złożyły symboliczne kwiaty i znicze.

Ostatni  etap imprezy odbył się w żegocińskim Ośrodku Kultury. Tutaj goście mogli spróbować włościańskich potraw oraz podziwiać wystawę fotograficzną pt. “Subtelny blask codzienności”, która zoztałą przygotowana przez Iwonę Twardowską, Katarzynę Zawadę  i Muzeum Regionalne w Pleszewie. Był to także czas na życzenia, pamiątkowe zdjęcia i prezenty od zaproszonych gości. Wójt Sławomir Spychaj ufundował paniom nowe, zielone fartuchy.   

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Czermin, Ośrodek Kultury, Kółko Włościanek i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin.                 

 

 

 

 

czytaj dalej na temat: Uroczystość upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz 110-lecia Kółka Włościanek w Żegocinie