Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

Odwiedziny Rodziny Chłapowskich

Czcionka:

Zjazd Rodziny Chłapowskich

 

 

Przedstawiciele rodu Chłapowskich z wizytą w Żegocinie

 

       Na przełomie maja i czerwca 2013 roku do Centrum Hipiki Antoniego Chłapowskiego w Jaszkowie, w powiecie śremskim,
na pierwszy po II wojnie światowej zjazd rodzinny zjechało z Europy i świata przeszło dziewięćdziesięciu przedstawicieli tego znamienitego rodu ziemiańskiego Wielkopolski.

W niedzielę, 2 czerwca, do Żegocina należącego na przełomie XIX i XX wieku do Józefa Chłapowskiego przyjechała delegacja rodzinna Chłapowskich:

- prof.dr hab. Krzysztof Chłapowski z Warszawy, Instytut Historii PAN,

- Piotr Chłapowski z małżonką Teresą Chłapowską z Potworowskich, znany i ceniony architekt, dyrektor firmy PCKO Architects
w Londynie,

- Marcin Chłapowski z małżonką Grażyną i synem Albertem z TorontoKanada

                  Chłapowscy zjechali do Żegocina na zaproszenie Zofii Zawady kierującego miejscowym ośrodkiem kultury.
Od trzech lat ośrodek propaguje i kultywuje tradycje związane z działalnością Józefa Chłapowskiego, organizatora kółek rolniczych
w Wielkopolsce, wybitnego działacza społecznego oraz jego małżonki Teofilii z Woronieckich – założycielki w roku 1907 Koła Włościanek i inicjatorki wielu przedsięwzięć opiekuńczych i filantropijnych. Do żegocińskiego pałacu, do brata, na przełomie XIX
i XX wieku, przyjeżdżał kilkakrotnie Karol Chłapowski ze swą małżonką, słynną aktorką Heleną Modrzejewską.

Zarówno pamięć o Chłapowskich, jak i o Helenie Modrzejewskiej do dziś żywa jest w społeczności żegocińskiej, a działania ośrodka kultury cieszą dużym społecznym odzewem i uznaniem. Zorganizowano tu przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu „Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich”, w którego stylowym wnętrzu pomieszczono wiele pamiątek i eksponatów. Od trzech lat w scenerii żegocińskiego parku i pałacu realizowane są przy wsparciu miejscowych organizacji, stowarzyszeń, władz gminy oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu plenerowe widowiska związane z Chłapowskimi i Heleną Modrzejewską.

        Rodzinna delegacja Chłapowskich po wizycie przy grobie Józefa i Teofili obejrzała drewniany kościół, gdzie proboszcz
ks. Marek Kozica przybliżył historię wsi, świątyni i cudownego obrazu Matki Boskiej Żegocińskiej; zwiedziłapark i pałac Chłapowskich oraz spotkała się w saloniku z animatorami życia kulturalnego wsi i realizatorami plenerowych widowisk.

W serdecznej atmosferze rozmawiano o planach na przyszłość, działaniach Chłapowskich w licznych organizacjach i stowarzyszeniach polonijnych, twórczych i biznesowych w Kanadzie, Argentynie, ×USA, Anglii oraz w kraju. Goście obejrzeli FILM z ostatniego widowiska „Dążyć do dobra”, wysłuchali koncertu kapeli ludowej, zapoznali się z działalnością ośrodka, na zdjęciach i filmach uwieczniali się
z Heleną Modrzejewską (Katarzyną Zawadą). W imieniu rodu Chłapowskich Piotr Chłapowski z Londynu wręczył przetłumaczone, niepublikowane wspomnienia Józefy Chłapowskiej, wychowanicy Józefa i Teofili, a prof. Krzysztof Chłapowski „Kronikę rodzinną”
i album  ze zdjęciami  Żegocina.  Wszyscy goście wpisali się do księgi pamiątkowej saloniku, a gospodarze wręczyli  przedstawicielom rodziny Chłapowskich wydawnictwa książkowe i płytowe związane z Żegocinem i dorobkiem  ośrodka kultury.. Ośrodek Kultury w Żegocinie pragnie serdecznie podziękować Sławomirowi Spychajowi - Wójtowi Gminy Czermin oraz pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie za udostępnienie noclegu dla przybyłych gości.  


 

 

Galeria

Utworzono dnia 06.08.2014, 14:49