Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

Uroczystość upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz 110-lecia Kółka Włościanek w Żegocinie

Utworzono dnia 07.09.2017
Czcionka:

 

15 października br. w Żegocinie odbyła się uroczytość Upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz Żegocina oraz 110-lecia  Kółka Włościanek w Żegocinie.

Organizację tę założyła w 1907r. Teofila z Woronieckich (herbu Korybut) Chłapowska. Aktualnie na jej czele stoi Daniela Królak, która członkinią Kółka jest już ponad 50 lat.
Włościanki aktywnie włączają się w organizację imprez odbywających się w Żegocinie, jak i na terenie gminy Czermin oraz powiatu pleszewskiego. Biorą udział w rozmaitych konkursach kulinarnych. Za swą działalność otrzymały wyjątkową nagrodę - Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wręczył paniom medal im. dra Aleksandra hr. Szembeka. Jest to docenienie działalności na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. 

Uroczystość była także okazją do upamiętnienia działań rodu Chłapowskich na rzecz miejscowości. Zainaugurowała ją Msza Św. w intencji Teofili i Józefa Chłapowskich, zmarłych fundatorów i dobrodziejów sanktuarium. Liturgię sprawowali ks. kan. Tadeusz Pietrzak, ks. Krzysztof Domagalski, którzy wywodzą się z żegocińskiej parafii oraz proboszcz Sanktuarium  - ks.kan. Marek Kozica. Gośćmi honorowymi byli potomkowie Rodu Chłapowskich – Maria Chłapowska Naskalska (z Krakowa), Piotr Chłapowski z Londynu i prof.Krzysztof Chłapowski z Warszawy.

Po zakończeniu nabożeństwa w wykonaniu chóru Cantare zabrzmiał „Hymn Włościanek”. Słowo wstępne wygłosił prof. Krzysztof Chłapowski. Wspaniałą lekcję historii w formie prelekcji „Zapomniani Bohaterowie, zapomniane początki” zaprezentował  dr Emilian Prałat. Podczas uroczystości mieszkańcy mogli wysłuchać również zespołów działających w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Agnieszka Wojcieszak rozpoczęła program artystyczny pieśnią “Żegocińska Śnieżna Pani” do słów Andrzeja Zmyślonego. Muzykę klasyczną wykonał  Zespół Salonowy, zaś dzieci z zespołu Wiolinki zaśpiewały piosenki religijne do Śnieżnej Pani. Z recitalem kantatowo-oratoryjnym wystąpiła sopranistka Katarzyna Zawada (studentka AM Poznań). Chór „Cantare” uświetnił swoim śpiewem uroczystą Mszę Świętą wykonując  m.in.: “Bogurodzicę”, czy Ave verum corpus” Mozarta.

Uroczystość w kościele zakończyła procesja do grobu Teofilii i Józefa Chłapowskich. Daniela Królak - przewodnicząca Kółka Włościanek wraz z Romualdą Kempińską – członkinią Kółka złożyły symboliczne kwiaty i znicze.

Ostatni  etap imprezy odbył się w żegocińskim Ośrodku Kultury. Tutaj goście mogli spróbować włościańskich potraw oraz podziwiać wystawę fotograficzną pt. “Subtelny blask codzienności”, która zoztałą przygotowana przez Iwonę Twardowską, Katarzynę Zawadę  i Muzeum Regionalne w Pleszewie. Był to także czas na życzenia, pamiątkowe zdjęcia i prezenty od zaproszonych gości. Wójt Sławomir Spychaj ufundował paniom nowe, zielone fartuchy.   

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Czermin, Ośrodek Kultury, Kółko Włościanek i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin.                 

 

 

 

 

 

Fotorelacja

Utworzono dnia 20.10.2017, 13:32